دریچه ای به سوی حقیقت بهائیت

تحقیقاتی در مورد بهائیت

نویسنده:فاطمه رنجبر

 

اصل خاتمیت یکی از اساسی ترین و ریشه دارترین عقاید اسلامی است که عموم مسلمانان به آن معتقدند. بر پایه ی این اصل اعتقادی ، حضرت محمد (ص)  آخرین پیامبر خدا و قرآن پایان دهنده ی کتب آسمانی و اسلام آخرین دین خدا است.

در قرآن کریم در ارتباط با خاتمیت ، آیات فراوانی وجود دارد ، ما در این بخش به چند آیه در این زمینه اشاره می کنیم:

 

1- قرآن کریم به صراحت اعلام فرموده است:

مَّا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِكُمْ وَلَكِن رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِيِّينَ وَكَانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمًا.

(سوره الاحزاب- آیه 40)

محمّد (ص) پدر هيچ يک از مردان شما نبوده و نيست؛ ولى رسول خدا و ختم‏کننده و آخرين پيامبران است؛ و خداوند به همه چيز آگاه است!

 

با توجه به اینکه خاتَم به فتح تاء و خاتِم به کسر تاء به یک معنی می باشد و آن معنی ، پایان و نهایت شیئی است ، در آیه فوق خاتمیت نبوت ، به نبوت حضرت محمد (ص) اعلام شده است.

 

 

2- تَبَارَكَ الَّذِي نَزَّلَ الْفُرْقَانَ عَلَى عَبْدِهِ لِيَكُونَ لِلْعَالَمِينَ نَذِيرًا.(سوره الفرقان- آیه 1)

زوال ناپذير و پر برکت است کسى که قرآن را بر بنده‏اش نازل کرد تا بيم‏دهنده جهانيان باشد.

 

3- آیه ی دیگری که جاودانگی اسلام را می نمایاند ، این آیه است:

وَمَن يَبْتَغِ غَيْرَ الإِسْلاَمِ دِينًا فَلَن يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ.(سوره آل عمران- آیه 85)

و هر کس جز اسلام (و تسليم در برابر فرمان حق،) آيينى براى خود انتخاب کند، از او پذيرفته نخواهد شد؛ و او در آخرت، از زيانکاران است.

 

4-  در آیه  دیگری آمده:

وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا كَافَّةً لِّلنَّاسِ.(سوره السبأ- آیه 28)

تو را ای پیامبر مبعوث ننموده و نفرستاده ایم مگر برای تمامی مردم.

 

بدیهی است هنگامی که حضرت محمد (ص) پیامبر برای همه ی مردم ، همه ی قشرها و همه ی نسل ها باشند لازمه اش ابدیّت رسالت و آخرین پیامبر بودن است.

 

5- إِنْ هُوَ إِلَّا ذِكْرٌ لِّلْعَالَمِينَ.(سوره التکویر – آیه 27)

اين قرآن چيزى جز تذکّرى براى جهانيان نيست.

 

روشن است که ذکر بودن قرآن برای جهان و تمامی مردم ملازم با تداوم آن و خاتمیت رسالت و حضرت محمد (ص) می باشد  ، زیرا اگر پیامبری بعد از حضرت بیاید قرآن تا آن زمان ذکر است نه برای همه ی جهانیان.

 

6-  قُلْ أَيُّ شَيْءٍ أَكْبَرُ شَهَادةً قُلِ اللّهِ شَهِيدٌ بِيْنِي وَبَيْنَكُمْ وَأُوحِيَ إِلَيَّ هَذَا الْقُرْآنُ لأُنذِرَكُم بِهِ وَمَن بَلَغَ.

( سوره الأنعام- آیه 19)

بگو ای پیامبر چه گواهی بزرگتر است. بگو خدا میان من و شما گواه است و وحی می کند به من  آیات این قرآن را تا  به آن شما و هر کس از افراد بشر را که خبر این قرآن به او رسد بیم دهم.

 

بهائیان سید باب را پیامبر خدا می دانند!عباس افندی(رهبر دوم بهائیان) در صفحه 124 کتاب مفاوضات خود ، سید باب را جزء انبیای مستقل و صاحب شریعت به شمار می آورد!

در کتاب  بهاءالله وعصر جديد نیز آمده:

" امّا حضرت باب باظهار مهدويّت هم اکتفا نفرمودند و لقب مقدّس " نقطهء اولی " را برای خود اختيار نمودند...حضرت باب با اختيار اين لقب خود را مانند حضرت محمّد در عداد انبيای مؤسّس شريعت قرار دادند."

( کتاب بهاءالله وعصر جديد – تأليف ج. اي. اسلمنت- ترجمة ع. بشير إلهي، هـ. رحيمي،  ف. سليماني – صفحات ٢٤ و ٢٥)

 

نتیجه اینکه با توجه به آیات قرآن کریم ،  بعد از پیغمبر اسلام (ص) ، پیامبری نخواهد آمد و سلسله ی رسالت  به رسالت حضرت محمد (ص) پایان پذیرفته است.

 

با تشکر از توجه شما

 

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم مرداد ۱۳۸۹ساعت 13:19  توسط میترا  |